مقالات

کارتریج شیرالات

کارتریج شیرالات

 

کارتریج یا مغزی شیرالات

 

کارتریج یا مغزی شیرالات اهرمی یکی از مهم‌ترین قطعات شیر اهرمی میباشد که درواقع قطع و وصل کردن آب و یا انتخاب آب سرد و یا آب گرم  نیز از طریق کارتریج صورت می گیرد که به‌وسیله یک اهرم کار می‌کند.

در واقع یک اهرم ، کنترل جریان آب را به عهده دارد. با بالا بردن اهرم، شیر آب باز و با پایین آوردن آن نیز بسته می شود.همچنین چرخاندن اهرم به سمت چپ، موجب گرم شدن آب و چرخاندن آن به سمت راست موجب سرد شدن آب می گردد. قطعه ای که در درون بدنه شیر تمامی این عملکرد را انجام میدهد ، همان کارتریج شیرالات است.

نکاتی در مورد کارتریج شیرالات

 

برای کاهش مصرف آب ، انتخاب کارتریج مناسب و استاندارد برای شیرهای آب ، حائز اهمیت است . درواقع با انتخاب صحیح و مناسب می‌توانید، دبی آب (دبی آب :  اصطلاحی در صنعت آب است که به مقدار آبی که از نقطه مشخص در واحد زمان عبور می‌کند گفته می‌شود ) را به درستی کنترل کنید و همین موضوع نیز موجب کاهش مصرف آب شما خواهدگشت.

مناسبترین کارتریج ها ، قطر ۴۰ میلی‌متر و دبی آب ۲۲ لیتر در دقیقه دارند ؛ و نوع دیگری نیز وجود دارد که با قطر ۳۵ میلی‌متر و دبی ۲۰ لیتر در دقیقه است . البته در این میان نیز کارتریج‌هایی هستند که به صورت HF و یا High Flow هستند.

در این نوع از کارتریج حتی کارتریج‌هایی با قطر پایین می‌توانند دبی‌هایی بالاتر از کارتریج‌های با قطر زیاد داشته باشند . کارتریج استاندارد ،  قطر استانداردی دارد که دبی شما را کاهش می‌دهد. پس اگر شیرالاتی که انتخاب می کنید ، کارتریج استانداردی داشته باشد ،درواقع می‌توانید در مصرف آب صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشید .

 

ساختار کارتریج به چه صورت است 

 

کارتریج شیرالات اهرمی شامل سه قسمت دسته ، دیسک‌های سرامیکی و محفظه می باشد . ساختار داخلی کارتریج شیرآلات اهرمی به این شکل است که دسته ، از یک سمت به اهرم نصب شده بر روی شیر متصل است و از سمت دیگر به دیسک‌های سرامیکی اتصال دارد . در این میان یک دیسک دیگر نیز وجود دارد که کارتریج را به بدنه شیر وصل نموده و آن را در جای خود محکم می‌کند.

در واقع شما با حرکت دادن دسته اهرم  ، دیسک سرامیکی را حرکت می‌دهید و با حرکت کردن دیسک سرامیکی دریچه‌های آب باز و یا بسته می‌ گردند . کارتریج‌ شیر آب دو مدل تک‌کاره و دوکاره دارد که در مدل تک‌کاره آن ما تنها آب سرد و یا تنها آب گرم داریم ولی در کارتریج‌های دوکاره همزمان هم می‌توانید از آب گرم و هم از آب سرد استفاده نمایید . به این ترتیب است که کارتریج‌های دوکاره دارای سه دریچه آب و کارتریج‌های تک کاره دارای دو دریچه آب هستند .

در کارتریج‌های دوکاره شیرآلات که کاربرد آن‌ها نیز رایج تر است با حرکت دادن اهرم پس از حرکت دیسک سرامیکی ، آب از طریق دریچه‌ها به داخل شیر وارد می‌گردد و در واقع  این سه دریچه یکی برای آب سرد و یکی برای آب گرم و دیگری برای خروجی آب می باشد .

تنظیم دمای آب در کارتریج شیرالات به این نحو  است که در واقع برای سرد شدن دمای آب یا دریچه آب سرد بیشتر باز می‌شود یا اینکه جریان ورودی آب گرم کاهش پیدا می کند . در آخر دو جریان آب سرد و گرم در کارتریج و شیر با هم ادغام شده و شما می‌توانید از این طریق دمای مطلوب خود را تنظیم نمایید .

 

باتوجه به مطالبی که در بالا توضیح داده شد ، اکنون به خوبی می دانیم که کارتریج در شیرالات چه نقش مهمی دارد و برای خرید شیرالات باکیفیت باید این مساله مورد توجه قرار گیرد . شیرالات شودر همگی دارای کارتریج سرامیکی مقاوم در برابر فشار و دما هستند و کارخانه شودر باکیفیت ترین و بهترین شیرالات را به شما عزیزان عرضه می نماید .

مسترسرام فروشگاه بزرگ مرکزی شیرالات شودر ، همواره در جهت خدمت رسانی به شما عزیزان ، چه به صورت حضوری و چه به صورت غیرحضوری ، با کارشناسان مجرب در زمینه شیرآلات شودر shouder ،  پذیرای شما می باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =